Dwany

Dywany

Pierwsze dywany zostały wytworzone przed ponad 1000 lat na terenie Azji. Koczownicy potrzebowali ochrony przed chłodem zimy, wygodniejszego w użyciu od kożucha z owczej skóry. Jednocześnie dywany stanowiły dekorację namiotów. Materiały użyte w osnowie, wątku i włosiu pochodziły z własnych stad kóz i owiec.

Nazwy dywanów pochodzą zazwyczaj od nazwy miejsca ich produkcji lub grupy etnicznej, która je wytwarzała. Większość tradycyjnych motywów i palet barw jest silnie związana z miejscem produkcji dywanu i pozwala dokładnie wskazać, gdzie dywan został utkany.

Pomimo postępu technologicznego, jaki nastąpił na przestrzeni lat, współczesne ręcznie tkane dywany są wytwarzane tak samo, jak setki lat temu.

Dywany tkane maszynowo są produkowane przez tysiące kołowrotków wprowadzających nici do gigantycznego mechanicznego krosna, które szybko tka dywan zgodnie z wybranym wzorem. Wyprodukowanie dywanu tkanego maszynowo zajmuje około jednej godziny, co jest główną przyczyną znacznie niższej ceny dywanów tkanych maszynowo w porównaniu z dywanami tkanymi ręcznie, których wytworzenie może trwać kilka miesięcy, a nawet lat.

Kolejnym wyróżnikiem dywanów jest materiał, z którego zostały wytworzone. Są dywany jedwabne, wełniane, bawełniane, jutowe czy wreszcie z tworzyw sztucznych.

Decydując się na zakup dywanu trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników. Pierwszym jest budżet. Czy planujemy zakup dzieła sztuki czy dywanu do codziennego użytku. Kolejnym zastosowanie oraz wielkość i wzór. Równie istotne jest to w jakich warunkach będzie eksploatowany. Inne wymagania są dla dywanu leżącego obok łóżka, a inne dla takiego, na którym postawimy stół. Sposób czyszczenia i możliwość zabrudzenia przez ludzi czy zwierzęta domowe też jest bardzo istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. A to z kolei wiąże się z rodzajem materiału z którego dywan jest wytworzony. Współczesne dywany wytworzone z wysokiej jakości tworzyw sztucznych cechują się umiarkowaną ceną oraz bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi. Po pierwsze są bardzo miłe w dotyku, są odporne na zabrudzenia oraz „przyjazne” dla osób cierpiących na alergie.

Ale jeśli chcemy mieć przytulne wnętrza dywany są ich obowiązkowym wyposażeniem. Przemyślany zakup będzie gwarancją satysfakcji.