Rewolucja w oświetleniu – odejście od tradycyjnych żarówek i halogenów do źródeł światła opartych o technologię LED zmieniło kwestię oddawania barw w zależności od zastosowanego oświetlenia. Poprzednie źródła światła (żarówki i halogeny) posiadają maksymalną wartość CRI (wskaźnik oddawania barw, określany również jako Ra), czyli 100. Wynika to z tego, że ich widmo jest pełne. Natomiast LEDy mają niestety „luki” w widmie. Dlatego ich wskaźnik Ra ma wartość mniejszą niż 100, a często ta wartość wynosi nawet mniej niż 50.

Powszechnie stosowane powinno być oświetlenie o wskaźniku CRI>80. Najlepiej, jeśli ten wskaźnik jest większy niż 90. Ale takich produktów na rynku konsumenckim jest niewiele.

W naszej ofercie proponujemy szeroka gamę oświetlenia (źródła światła i oprawy ledowe) o wskaźniku CRI>90. Świadomy dobór prawidłowego oświetlenia pozwoli na zwiększenie komfortu w pracy, w domu, u kosmetyczki, fryzjera czy sklepie z ubraniami. Warto też pamiętać, że to nie tylko temperatura barwowa światła (kelwiny) decyduje o lepszym postrzeganiu barw. Zwykle im temperatura barwowa światła jest wyższa, tym lepsze jest oddawanie barw. Ale jeśli zastosujemy źródła światła LED o wskaźniku CRI>90, to nawet przy ciepłej barwie światła uzyskamy właściwe oddawanie barw.

Prawidłowy projekt oświetlenia uwzględniający wszystkie parametry tj. kształt i kolor opraw, ich wydajność świetlną, barwę światła, odpowiedni wskaźnik CRI oraz właściwe rozmieszczenie opraw zapewni z jednej strony odpowiednie wrażenia estetyczne ale przede wszystkim komfort użytkowania i oszczędność energii.